IHФОРМАЦIЯ про інженерно – геологічні умови в зоні впливу Кременчуцького водосховища за 2021 рік
- Подробности
- Создано 23.11.2021 11:30
Інформація складена за результатами рекогностувального обстеження узбережжя Кременчуцького водосховища, проведеного співробітниками відділу водних моніторингу захисних споруд та водних об’єктів Черкаського УЗМДВ протягом 2021 року і матеріалами аналітично – диспетчерської служби Черкаського УЗМДВ.
Рівневий режим водосховища протягом поточного року відрізнявся від минулорічного і не завжди відповідав Протоколу засідання міжвідомчої комісії Держводагентства України по встановленню режимів роботи дніпровських водосховищ (малюнок 1). У І-му кварталівідбувалося економне поступове спрацювання вільного об’єму водосховища, а на початку березня з абсолютної відмітки 78.77 м розпочалось його поступове наповнення. Досягнувши 9 травня (в/п Світловодськ) відмітки 81.01 м БС, що відповідає повному наповненню водосховища (НПР), надалі до 26 червня на водосховищі штучно утримувався форсований рівень води, який в його озерній частині коливався у межах 81.05 – 81.20 м БС.
Необхідно зауважити, що таке тривале необґрунтоване з позиції цивільного захисту, техногенно-екологічної безпеки, стану і роботи захисних гідротехнічних споруд та всього водогосподарського комплексу утримання підвищеного рівня води на Кременчуцькому водосховищі є недопустимим, оскільки активізує процеси руйнування берегів, особливо в озерній частині водосховища, де переважає абразійно-обвальний та абразійно-обвально-осипний типи берегів, а також загрожує існуючим гідротехнічним спорудам.
Ситуація нормалізувалась (рівень води в озерній частині водосховища знизився до НПР і нижче) з 27 червня.
Протягом ІІІ-го кварталу рівень води у Кременчуцькому водосховищі більшу частину часу був нижче протокольних відміток, затверджених Міжвідомчою комісією.
Загалом, середній рівень води в озерній частині водосховища протягом поточного року був нижче середнього рівня за відповідний період минулого року (січень – жовтень) на 0.08 м.
Моніторингові спостереження за переформуванням берегів Кременчуцького водосховища у 2021 році виконані по 92 створах інженерно – геологічної мережі при 92 запланованих.
Середня величина руйнування берегів ерозійного типу на правобережжі верхової частини водосховища протягом останнього року становила 0.1 м, найбільша – 0.4 м на ділянці навпроти о. Просеред (Черкаський район) (фото 1, 2таблиця 3); втрати земельних угідь внаслідок переформування берегів на правобережжі за цей період склали 0.01 га (пасовища).
Триває процес руйнування правого берега в районі очисних споруд м. Канева поблизу с. Пекарі Черкаського району, на ділянці довжиною близько 800 м. На деяких ділянках берега відстань від урізу води до зовнішнього контуру (підніжжя обвалування) території полів фільтрації значно менше 100-метрової зони, необхідної для дотримання водоохоронного режиму та санітарних норм навколо об’єкту. Будь-яке ослаблення або уповільнення процесу руйнування берега під впливом природних факторів неможливе. Розвиток ерозійних процесів сприятиме подальшому активному розмиву берегової лінії і становитиме загрозу технічній території очисних споруд. Зменшення відстані від урізу води до контуру території полів фільтрації (ширини прибережної захисної смуги) призведе до неприпустимих розмірів інфільтрації стічних вод до акваторії водосховища, а ймовірність руйнування зовнішнього контуру полів фільтрації слід розглядати як загрозу екологічної катастрофи. Все вище зазначене свідчить про необхідність впровадження термінових берегоукріплювальних заходів.
Під час обстеження правобережжя верхової частини водосховища відзначений факт проведення днопоглиблювальних робіт виробничими потужностями ДП «АМПУ» (Адміністрації морських портів України) в акваторії поблизу берегоукріплювальної споруди комбінованого типу (побудованої в грудні 2006 року) в районі с. Сокирне Черкаського району. Роботи, заплановані ДП «АМПУ» і узгоджені з місцевою владою (виконком Будищенської сільської ради Черкаського району), проводяться з червня поточного року до теперішнього часу (див. фото 3, «Схему розташування земснаряду під час проведення днопоглиблювальних робіт поблизу с. Сокирне Черкаського району станом на 07.10.2021 р.»).
На лівобережжі верхів’я водосховища середня величина розмиву ерозійних берегів протягом останнього року склала 0.1 м, найбільша – 0.5 м на ділянці в районі гирла р. Оріхівки (Черкаський район) . Втрати земельних угідь на лівобережжі за цей період склали 0.07 га (ДЛФ).
Таким чином, загальна площа земельних угідь, втрачених за останній рік внаслiдок переформування берегів у верхів’ї Кременчуцького водосховища, склала 0.08 га
На правобережжі озерної частини водосховища середня величина переформування берегів абразійного типу за останній рік становила 0.7 м, найбільша – 6.1 м поблизу с. Нагірне Олександрійського району Кіровоградської області
Як вже неодноразово відмічалось, руйнування берега поблизу с. Червона Слобода Черкаського району Черкаської області триває, що може призвести до непередбачуваних наслідків, тому необхідно вжити заходів щодо берегозахисту.
Втрати земельних угідь внаслідок руйнування берегів правобережжя озерної частини за останній рік склали 3.68 га, з них 3.66 га – ДЛФ і 0.02 га – багаторічні насадження.
На лівобережжі озерної частини водосховища середня величина переформування абразійних берегів за останній рік становила 0.8 м, найбільша – 10.2 м (поблизу с. Васьківка Полтавської області); втрати земель внаслідок переформування берегів за останній рік склали 2.48 га (Полтавська область), з них 0.49 га – присадибні землі і 1.99 га – ДЛФ.
Загальна площа земель, втрачених за останній рік внаслiдок переформування берегів Кременчуцького водосховища, склала 6.24 га, за період експлуатації водосховища – 2102 га.
Стосовно ситуації, що склалась на 4-й ділянці Оболонської захисної дамби неподалік с. Мозоліївка Кременчуцького району, за результатами обстежень двох останніх років виявлено 2 аварійні ділянки на відстані близько 250 м одна від іншої (див. Схему розташування місць пошкодження поверхні укосу 4-ї ділянки Оболонської захисної дамби станом на 2021 рік). Загальна довжина аварійних ділянок складає орієнтовно 150 м; в цих місцях виявлено вимив і виніс ґрунтового наповнення тіла дамби з під бетонногокріплення зовнішнього укосу, утворення пустот в тілі дамби під плитами, в наслідок чого відбувається просідання його нижньої частини з розломом бетонного покриття. Протягом 2021 року силами Черкаського УЗМДВ проводилися заходи з поточного ремонту (відсипка бутового каміння) в місцях пошкодження укосу. В подальшому планується проведення заходів з капітального ремонту.
Географічні координати місць пошкодження поверхні укосу 4-ї ділянки Оболонської захисної дамби: 49° 19′14.2″ п. ш., 32° 56′ 15.7″ сх. д.; 49° 19′12.7″ п. ш., 32° 56′ 27.7″ сх. д.