Сьогодні річка Дніпро відзначає своє свято.

Дніпро – священна річка українського народу, по якій проходив «шлях з варяг до греків», що зв’язував Балтійське і Чорне моря, і сьогодні, як і більшість великих річок країни, має статус транскордонної річки, – в першу неділю липня відзначає своє свято. На Європейському континенті Дніпро є третьою річкою після Дунаю та Волги за площею басейну та четвертою за довжиною. В Україні ріка протікає довжиною 981 км з площею басейну 291,4 тис км2. Водні ресурси Дніпра становлять близько 80% водних ресурсів України. Про це «Нову Добу» поінформували в Черкаському регіональному управлінні водних ресурсів.


      Дніпро забезпечує водою не тільки водоспоживачів у межах його басейну. Він є головним, а іноді й єдиним джерелом водопостачання великих промислових центрів півдня та південного сходу України. В цілому Дніпро забезпечує водою 2/3 території України, зокрема 30 млн людей, 50 великих міст і промислових центрів, до 10 тис підприємств, 2,2 тис сільських та понад 1 тис комунальних господарств, 53 зрошувальні системи й 4 атомні електростанції, на яких виробляється 10 млрд КВт год електроенергії.

     У наш час, через ігнорування природоохоронних заходів у господарюванні, нераціонального використання водних ресурсів виявляється негативний вплив людської діяльності. Часто економічні та споживчі методи використання природних ресурсів переважають над екологічними. Широкого розмаху набуло будівництво в водоохоронних зонах. Річки і озера забруднюються стічними водами, втрачаючи здатність до самоочищення. Все це впливає на якісний стан водних ресурсів.

     Згідно з Програмою Державного моніторингу довкілля лабораторією моніторингу вод та грунтів Черкаського регіонального управління водних ресурсів здійснюється контроль якості поверхневих вод Кременчуцького водосховища в районах водозаборів: р. Дніпро, водозабір м. Черкаси; р. Рось, водозабір м. Корсунь-Шевченківського; р. Дніпро, м. Світловодськ. Періодичність моніторингу згідно Програми раз на місяць по 29 показникам.
За даними лабораторних досліджень на сьогоднішній день склад і якість річкової води відповідають нормативним вимогам СанПін № 4630-88 за винятком ХСК та заліза загального. Перевищення ХСК в природних водах свідчить про забруднення вод різними сполуками. Перевищення вмісту заліза загального у водах річок відбувається внаслідок їхнього вимивання з кристалічних порід та надходження зі стічними водами підприємств. Інші показники гідрохімічного складу води знаходяться в допустимих межах нормованих значень СанПін № 4630-88.

            На сьогодні комплекси гідротехнічних споруд Черкаського регіонального управління водних ресурсів знаходяться у задовільному стані. Для недопущення надзвичайних ситуацій та забезпечення правильної технічної експлуатації гідротехнічних споруд здійснюється нагляд за санітарним та естетичним станом дамб Кременчуцького водосховища: скошується трава, проводиться вибіркова вирубка дерев вражених омелою, сухих, напівсухих, пошкоджених під час шквальних вітрів і буреломів, а також зелених насаджень, які ростуть біля узбіччя дороги та створюють аварійну ситуацію. Проводяться ремонтні роботи на дамбах і насосних станціях, які працюють безперервно вже 53 роки поспіль. Працівники Черкаського регіонального управління водних ресурсів напередодні свята Дня Дніпра здійснили прибирання 47,5 га територій, ліквідували 12 несанкціонованих сміттєзвалищ, очистили від сміття берегів протяжністю 33,2 км.

Джерело: novadoba