На Черкащині очікують паводків

Наступає період пропуску льодоходу, повені і паводків, що кожного року має свої особливості, зважаючи на погодні умови, а тому попередженими та готовими  мають бути не лише причетні органи управління і відомства, а і місцеві мешканці. Про це інформують у Черкаському регіональному управлінні водних ресурсів.

Зимовий період 2013-2014 р.р. характеризується тривалими відлигами та відсутністю суттєвих опадів, внаслідок яких, встановлення льодоставу на Кременчуцькому водосховищі, за даними Черкаського обласного центру з гідрометеорології, розпочалось лише 20 – 21 січня – з приходом снігопадів і морозів. А вже починаючи із 10-12 лютого 2014 року, на Дніпровських водосховищах спостерігається поступове послаблення льодового покриву, утворення тріщин, промоїн, на окремих ділянках руйнування льоду. Триває позитивний температурний фон – на 5-11° вище кліматичної норми, що більш характерно для 2-ї половини березня. У Смоленській області, де бере початок Дніпро, висота снігового покриву 4-11см. У Гомельській та Чернігівській областях – 1см.

Золотоніська насосна станція

Золотоніська насосна станція

 

За погодних умов, які спостерігаються, формування паводку ще не розпочалося, але початок повені може припадати дещо раніше, ніж попередній рік, на березень місяць. Гідрометеорологічна ситуація, що склалася на початку лютого 2014 року на водозборах водних об’єктів області, на даний час не викликає занепокоєння. За нормальних умов сніготанення  досягнення небезпечних відміток підтоплення річковими водами не очікується.

Проте не слід виключати можливість підтоплення неприродного характеру.

- Ми не забуваємо досвід попереднього року. На той час при значному запасі води у сніговому покриві у верхів’ї Дніпра, а саме: у Росії і Білорусії, також в басейні річок Прип’ять, Десна, Рось сформувалася несприятлива гідрологічна ситуація, де одночасно почалися паводки, а відповідно р. Рось створила значний підпір по верхів’ю Кременчуцького водосховища. Така ситуація негативно вплинула на проходження форсованих скидів по руслу Дніпра, де об’єми складали близько 5050 м3/с. Як наслідок, на лівому березі річкової частини Кременчуцького водосховища в межах Прохорівської сільської ради Канівського району, с. Сушки відбулося часткове підтоплення надвірних споруд. В межах Тубільцівської сільської ради Черкаського району, с. Хрещатик частково були підтоплені території, де знаходяться 14 баз відпочинку, - розповідає начальник Черкаського регіонального управління водних ресурсів Олександр Бовсуновський.

Існує ймовірність підтоплення заплавних земель р. Тясмин в адмінмежах сіл Хацьки, Вергуни, Залевки, Голов’ятино через те, що похил р. Тясмин надзвичайно малий і належного гідравлічного стоку не забезпечує.

Наразі відділом водних об’єктів та техногенно-екологічної безпеки визначені зони можливого підтоплення при різних ступенях забезпеченості весняної повені. Так, земельні ділянки в прибережній зоні Кременчуцького водосховища, які можуть бути підтоплені, розташовані в межах трьох великих масивів: у верхів’ї водосховища, на Вільшанському і Оболонському масивах, з частковими підтопленнями сіл Канівського району – Келеберда, Сушки, Пекарі та земельних угідь сіл Бубнова Слобода, Матвіївка Золотоніського району, а також земельні угіддя по заплаві р. Рось с. Хрещатик, садиби с. Межиріч.

У верхів’ї водосховища землі затоплюються чи підтоплюються як при проходженні повені, так і за рахунок попусків Канівської ГЕС, при яких коливається добова амплітуда і досягає іноді 3,5 м. Хвиля попусків по Дніпру простежується до самих Черкас, а по Росі до с. Гута Межирічська.

У Черкаському регіональному управлінні водних ресурсів функціонує аналітично-диспетчерська служба, яка готує пропозиції щодо коригування рівнів  Міжвідомчої комісії при Держводагентстві України на водосховищах Дніпровського каскаду, а також веде контроль за дотриманням рівнів верхнього і нижнього б’єфу на комплексах захисних гідротехнічних споруд Кременчуцького водосховища.

Крім того, управлінням затверджена Схема взаємодії, збору інформації і оповіщення в період повені, паводків і  виникнення надзвичайних ситуацій та відповідні дії зазначених у ній служб.

У другій декаді лютого по створу Кременчуцької ГЕС проходить 1550 м3/с, по створу Канівської ГЕС-1400 м3/с. Вільний об’єм Кременчуцького водосховища  складає 4800 млн. м3. На Кременчуцькому водосховищі підтримуються рівні води 78,60 - 78, 70 м БС, що затверджені на засіданні Міжвідомчої комісії при Держводагентстві України.

Комісією управління проведені обстеження водогосподарських об’єктів на предмет готовності до пропуску льодоходу та повені та на основі матеріалів обстеження розроблені першочергові заходи для забезпечення безаварійного пропуску паводку.

Лабораторією гідрохімічного моніторингу вод та ґрунтів Черкаського регіонального управління проводиться постійний аналіз та узагальнення інформації про гідрометеорологічну обстановку на захищених територіях, аналіз води на питних водозаборах м. Черкаси, Світловодськ, Корсунь-Шевченківський. Станом на 17.02.2014 р. якість поверхневої води в районах питних водозаборів м. Світловодськ, с. Сокирне та м. Корсунь-Шевченківський відповідає встановленим нормам господарсько-питного водокористування.

Отже, для забезпечення безаварійного пропуску повені, льодоходу, паводка необхідною є належна підготовка всіх причетних організацій і відомств та оперативне реагування на ситуації, що склалися. Проте захаращення каналів, пересипання їх сміттям, заростання і замулення, до того ж забудова без будь-яких гідрологічних досліджень також призводить до підтоплення не лише окремих осель, але і населених пунктів в цілому.

Інформаційна довідка: Черкаське регіональне управління водних ресурсів захищає від затоплень та підтоплень 56 населених пунктів та 59 тис. гектарів земель Золотоніського, Чорнобаївського, Черкаського, Чигиринського, Смілянського районів Черкаської області, Глобинського і Кременчуцького районів Полтавської області, Світловодського району Кіровоградської області за допомогою 9-ти насосних станцій та захисних дамб загальною довжиною 88 км.

Джерело: procherk

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить