Є ймовірність підтоплення 4 сіл на Черкащині, – фахівець

            Зараз на Черкащині найбільше навантаження покладається на комплекс захисних споруд річки Тясмин, адже водозбірна площа становить 4540 км2, а річка класифікується як середня. Про це повідомив начальник Черкаського регіонального управління водних ресурсів Олександр Бовсуновський.

 – Насосна станція працює в посиленому режимі і забезпечує підтримання рівнів води в аванкамері. Незважаючи на це, існує імовірність підтоплення заплавних земель річки Тясмин в адмінмежах сіл Хацьки, Вергуни, Залевки, Голов’ятино через те, що похил Тясмину надзвичайно малий і належного гідравлічного стоку не забезпечує, – говорить Олександр Бовсуновський.

У цей час насосна станція перекачує розрахункові витрати, об’ємом 8-11 м3/с. За добу насосною станцією перекачується близько 1 млн. м3 води. Скид річкових стоків річок Вільшанка і Золотоношка до Кременчуцького водосховища здійснюється самопливом через водоскидні споруди. Отже, на сьогоднішній день ситуація стабільна. За умови вчасного реагування на можливі негативні явища, підтоплень очікувати не варто, запевняють у Черкаському регіональному управлінні водних ресурсів. Комісією управління проведено обстеження водогосподарських об’єктів на предмет готовності до пропуску льодоходу та повені та на основі матеріалів обстеження розроблені першочергові заходи для забезпечення безаварійного пропуску паводку.

В управлінні створені 9 аварійних бригад, підготовлено 37 одиниць машин і механізмів, автономних водовідкачуючих засобів, на дамбах зосереджені аварійні запаси каменю. Виконується своєчасна розчистка водопропускних отворів гідротехнічних споруд управління для відведення надлишків вод. Електротехнічною лабораторією управління виконуються випробування та вимірювання електричних величин електротехнічного обладнання насосних станцій, а також регламентні та налагоджувальні роботи. Відділом технічного забезпечення моніторингу та вишукувальних робіт визначені зони можливого підтоплення при різних ступенях забезпеченості весняної повені. Розроблені схеми, графіки, картограми. Якість питної води контролюється відділами водокористування і охорони вод, технічного забезпечення моніторингу та вишукувальних робіт. Лабораторія гідрохімічного моніторингу вод та ґрунтів Черкаського регіонального управління проводить постійний аналіз та узагальнення інформації про гідрометеорологічну обстановку на захищених територіях, аналіз води на питних водозаборах м. Черкаси, Світловодськ, Корсунь-Шевченківський.

У період весняного водопілля відбувається зниження мінералізації до мінімальних концентрацій (260 мг/дм3). Вміст розчиненого кисню підвищується за рахунок весняної циркуляції води. Максимальна кількість усіх форм азоту знижується в період весняного паводку внаслідок розбавлення води у водосховищі паводковими водами, вміст фосфатів, кремнію та марганцю також знижується внаслідок притоку талих вод. Значення ХСК(хімічне споживання кисню) та БСК(біологічне споживання кисню) навпаки збільшується за рахунок збільшення органічних речовин (гумінових та фульвокислот), також цей фактор впливає на збільшення кольоровості. Станом на сьогодні якість поверхневої води в районах питних водозаборів м. Світловодськ, с. Сокирне та м. Корсунь-Шевченківський відповідає встановленим нормам господарсько-питного водокористування. Перевищення встановлених норм ГДК СанПін № 4630-88 спостерігалося лише для показників ХСК у 2,3 рази ГДК, при нормі –15 мгО/дм3, та заліза загального у 1,7 рази при нормі 0,3 мг/дм3. Якість води в районі питних водозаборів за її станом можна віднести до ІІ класу (добрі).

Враховуючи досвід, знання і кадровий потенціал, навіть за наявних матеріальних ресурсів, управління готове до забезпечення пропуску повені, льодоходу, паводка, але необхідно також відповідно поставитись, в першу чергу, органам місцевого самоврядування, районним державним адміністраціям, правоохоронним органам, органам земельних ресурсів, адже захаращення каналів, пересипання їх сміттям, заростання і замулення, до того ж забудова без будь-яких гідрологічних досліджень призводить до підтоплення не лише окремих осель, але і населених пунктів в цілому, повідомляють у Черкаському РУВР.

Джерело: Прочерк