Інтенсивність переформування берегів озерної частини Кременчуцького водосховища знизилася

На сьогодні мережа моніторингу переформування берегів озерної частини Кременчуцького водосховища включає 7 ділянок спостережень в межах Черкаської області, 4 ділянки в межах Кіровоградської області і 7 – в межах Полтавської області.

Спостереження за переформуванням берегів здійснюються під час щорічного обстеження, яке проводиться зазвичай наприкінці літа – на початку осені, в так званий меженний період (коли спостерігається відносно низький рівень водосховища) і триває близько тижня, адже ділянки спостережень лише в озерній частині водосховища розташовані на береговій лінії довжиною близько 430 км.

        Співробітники відділу щорічно проводять заміри лінійної переробки берегів, тобто визначають величину відступу бровки берегового схилу вглиб суходолу (для цього на ділянках спостережень знаходяться спеціальні створи, по яких і проводяться заміри), обстеження і заміри форм берегового рельєфу, а також обстеження і визначення технічного стану берегозахисних споруд.

100_4303

 Обстеження узбережжя Кременчуцького водосховища проводиться силами відділу водних об’єктів та техногенно-екологічної безпеки Черкаського РУВР. Нещодавно було проведено цьогорічне обстеження озерної частини водосховища. Географічно це Черкаський та Чигиринський райони Черкаської області, Світловодський район Кіровоградщини та Глобинський район Полтавщини. Якщо в цілому це 80 км2 прибережної території водосховища, то на озерну частину припадає 58 км2.

          – Наша «експедиція» тривала три дні і дві ночі, побували в усіх селах вказаних районів, що прилягають до водосховища. Пройшли десятки кілометрів пішки, виконуючи заміри лінійної переробки берегів водосховища та проводячи заміри рівнів ґрунтових вод. Ночували в наметі, усе наближено до польових умов, – розповідає начальник  відділу водних об’єктів та техногенно-екологічної безпеки Дмитро Міхельсон.

          Однак сьогодні в своїй роботі водники використовують не лише рулетку. Для позиціонування планової конфігурації берегової лінії та місця знаходження прибережних об’єктів застосовується GPS-навігатор, активно використовується картографічний матеріал. По закінченні обстеження фахівці зробили висновок:

          – За результатами обстеження протягом поточного року інтенсивність переформування берегів озерної частини Кременчуцького водосховища була значно нижчою, ніж у минулому році (приблизно, – в 1,7 рази). Однією з причин цього можна вважати те, що в період з 20-го березня по кінець травня, тобто, під час активного наповнення водосховища, в його озерній частині рівні води були нижче минулорічних на 0,4 – 0,9 м. При цьому найбільшої лінійної переробки в озерній частині зазнали береги в межах Кіровоградської області, – в середньому 0,6 м за рік, на Полтавщині – в середньому по області 0,5 м за рік, на Черкащині – 0,2 м за рік, – констатує Дмитро Міхельсон.

Джерело: ПРОЧЕРК