Фахівець пояснив, що треба для порятунку Тясмина

      Останнім часом у черкаських ЗМІ почала з’являтися інформація про критичний стан, у якому перебуває річка Тясмин. Небайдужа громадськість закликає екологів та очільників області рятувати річку від загибелі. В чому ж насправді проблема та як її можна ефективно вирішити?

      Розширення, розчистка та поглиблення русла річки Тясмин, ремонт гідрологічних споруд, безумовно, потрібен. Однак розробка відповідної документації забере багато безцінного часу, а вже сьогодні потрібно вжити термінових заходів. Це розуміють, як очільники області, так і водники, які безпосередньо опікуються цими питаннями.

 

       Наприкінці липня відбулася робоча зустріч громадськості та науковців з представниками влади та місцевого самоврядування щодо пошуку шляхів відновлення екологічної рівноваги басейну річки Тясмин. Учасники дійшли згоди в тому, що потрібна програма, що врахує більшість проблем річки по всій її довжині – від витоків до Кременчуцького водосховища.

        За словами начальника Черкаського РУВР Олександра Бовсуновського, до вирішення питання потрібно підходити комплексно. Риторика тут не допоможе. Та й фінансова допомога від держави не завжди вирішує всі питання.  До того ж, «порятунок» річки потребує чимало часу та зусиль самої громади.

       - Для покращення стану річки Тясмин необхідно насамперед здійснити обстеження по всій її довжині  з  метою визначення негативних  руслових процесів, які вливають на гідрологічний режим та живлення річки. Визначити основні притоки річки, розміщення на них ставків, водосховищ та інших водогосподарських об’єктів з метою забезпечення єдиного управління  водогосподарським річковим басейном, – зауважує Олександр Бовсуновський.

        Крім того, щоб зарадити ситуації, що склалася, потрібно:

здійснити розчистку приток і каналів різного призначення для відновлення їх гідрологічних характеристик;

виконати роботи з ремонту шлюзів-регуляторів на Магістральному каналі річки Тясмин з метою підняття рівнів у верхнніх  б’єфах і насамперед на ШР №8 с. Бузуків при роботі водоскидів до того ж забезпечується насичення киснем води у нижньому б’єфі, що позитивно вплине на хімічний склад води, необхідний для існування та розвитку риби;

визначити відомчу приналежність каналів та передати  внутрішньогосподарську мережу у комунальну власність, адже за останні роки на цих каналах утворилися болота.

Відтак, зазначені заходи дозволять суттєво покращити ситуацію із річкою Тясмин. Зволікати з порятунком не бажано, бо це призведе до екологічно незворотніх наслідків.

Джерело: ПРОЧЕРК