Проведено відновлювані роботи вехового укосу Оболонської захисної дамби

Складні погодні умови нинішнього року стали причиною аварійної ситуації, яка виникла на водозахисній споруді Черкаського управління захисних масивів дніпровських водосховищ - Оболонській захисній дамбі № 4.  Ця дамба експлуатується ще з 1961 року та захищає території від підтоплення  і затоплення, а дорога по ній - єдиний засіб зв’язку між селами Шушвалівка та Мозоліївка. За час експлуатації дамби виконувались роботи з поточного ремонту та доглядові роботи. Висота гідротехнічної споруди – 7,2 м, довжина – 5,9 км., її тіло насипане з суглинку об'ємом 575 тис. м3. По дамбі проходить дорога, яка закріплена залізобетонними плитами. Склалося так, що протягом 1 і 2 декади травня при переважаючих південно-західних поривах вітру і високих рівнів води до 81 мБс відбувся активний виніс грунту з тіла дамби, тобто сталося явище суфозії, яке спричинило обвал кріплення   її верхового укосу. Ситуація викликала занепокоєння, адже по проїжджій частині дамби забезпечується транспортне сполучення між вказаними вище населеними пунктами Градизької ОТГ. А це забезпечення медичної допомоги населенню,  підвезення школярів до навчальних закладів та багатьох інших соціальни  і господарських питань.  Отже, проблема потребувала невідкладного вирішення

Завдання покращення стану Оболонської дамби перебувало на постійному контролі. Першочергово спеціалісти проводили обстеження, складали технічні характеристики. Одночасно  зверталися до органів місцевої влади з пропозицією про виділення коштів з бюджетів на проведення ремонту, проте підтримки не знайшли. 19.05.2021 в ході огляду означеної дамби начальником Міжрегіонального офісу дніпровських водосховищ Юрієм Букрєєвим було додатково оцінено ситуацію, визначено оперативні та найбільш ефективні методи і способи укріплення дамби, щоб якнайшвидше зупинити її руйнування. Але для проведення цих невідкладних заходів потрібні були відповідні кошти. Тож Міжрегіональним офісом захисних масивів дніпровських водосховищ та особисто його начальником Юрієм Букрєєвим було прийняте рішення про виділення 200 тис. грн. з власних надходжень  до спеціального фонду Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ з метою ліквідації наслідків аварії. Також проведені процедури спрощених торгів та визначено переможця і з 12.07.2021 розпочалися робот  із закріплення верхового укосу захисної дамби № 4 гірською масою об`ємом близько 311м3.

Як і планувалося, із привезеної гірської маси  господарським способом влаштували кам`яну призму для гасіння руйнівної енергії хвиль, що утворюються при штормових поривах вітру.  У результаті проведених робіт закріплено Оболонську захисну дамбу № 4, негативні водно – хвильові процеси на тіло дамби сповільнилися, а технічний стан гідротехнічної споруди  набув динамічної рівноваги. Але разом з цим існувало ще декілька ділянок, на яких відбувалися явища суфозії верхового укосу, зокрема на ПК 43+00 – ПК 44+00 після спрацювання водосховища до відмітки нижче 80 мБс. Задля вирішення проблеми було додатково обстежено стан гідротехнічної споруди у жовтні нинішнього року. В результаті обстеження було виявлено підмив і виніс фракцій  основи кріплення верхового укосу, утворення пустот в тілі дамби під бетонними плитами,   в результаті чого відбулося просідання його нижньої частини з розломом бетонного покриття дамби та  руйнування верхового укосу закріпленого залізобетонними плитами. Одночасно з фонду розвитку водного господарства Держводагентства України були виділені кошти в сумі 1126 тис. грн. для ремонту Оболонської дамби № 4.

Відтак у листопаді нинішнього року за результатами дефектного акту, акту обстеження було розроблено кошторисну документацію та проведено експертизу кошторисної документації по об’єкту «Відновлювальні роботи (ремонт) верхового укосу Оболонської дамби №4 Капітальний ремонт». Після затвердження  кошторисної документації  проведені процедури спрощених торгів та визначено переможця - ТОВ «АБК» Регіонбуд», з яким був укладений договір по виконанню укріплення верхового укосу дамби та з 10.12.2021 розпочалися роботи по закріпленню верхового укосу захисної дамби № 4 гірською масою об`ємом близько 530 м3. Так було укріплено 100 м. укосу дамби кам’яним накидом та виконано планування накиду. На ділянці, де відбулося просідання і руйнування бетонного облицювання дамби (ПК 41+50 дамби), проведено укріплення кам’яним накидом, влаштування вирівнюючого шару із щебеню та виконано бетонування.

 Отже, ситуацію вцілому стабілізовано. Відтепер жителі Шушвалівки  та Мозоліївки можуть відчути себе впевнено, адже  сполученню між їхніми селами вже ніщо не перешкоджає.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить