Підготовка до пропуску весняної повені у 2015 році
- Подробности
- Создано 06.02.2015 15:43
Підготовка до пропуску повені, паводків і льодоходу є одним із найвідповідальніших періодів в роботі спеціалістів водного господарства. Щороку проводиться цілеспрямована і планомірна підготовка обладнання насосних станцій, захисних дамб і каналів та інших гідротехнічних споруд до роботи в посиленому режимі.
Оскільки сьогодні країна переживає надзвичайно складні суспільно-політичні умови через конфлікт на сході нашої держави, то Черкаське регіональне управління водних ресурсів організувало та посилило цілодобове чергування на насосних станціях, дамбах в Черкаській, Полтавській та Кіровоградській областях, не тільки задля уникнення затоплень і підтоплень при проходженні весняної повені, а і задля безпеки мешканців і недопущення терористичних актів. Площа спостереження і захисту комплексами захисних гідротехнічних споруд охоплює близько 59 тис. га.
Комісія управління здійснила обстеження водогосподарських об’єктів, і на основі його матеріалів, розроблені першочергові заходи для забезпечення безаварійного пропуску паводку.
Аналітично-диспетчерською службою управління внесені пропозиції щодо коригування рівнів Міжвідомчої комісії при Держводагентстві України на водосховищах Дніпровського каскаду. Підтримуються встановлені рівні на комплексах захисних гідротехнічних споруд Кременчуцького водосховища.
Лабораторія гідрохімічного моніторингу вод та ґрунтів Черкаського регіонального управління постійно контролює якість води, проводить аналіз води на питних водозаборах м. Черкаси, Світловодськ, Корсунь-Шевченківський. Станом на 06.02.2015 р. якість поверхневої води в районах питних водозаборів м. Світловодськ, с. Сокирне та м. Корсунь-Шевченківський відповідає встановленим нормам господарсько-питного водокористування, за винятком показників ХСК (хімічного споживання кисню) по всіх створах.
Багаторічні спостереження дозволяють зробити висновки, що за несприятливих погодних умов існує ймовірність затоплення чи підтоплення заплавних земель р. Тясмин, а саме: сіл Черкаського району – Хацьки, Степанки, Бузуків, Вергуни, Нечаївка, Думанці, Чубівка; сіл Смілянського району – Залевки, Малий Бузуків, Голов’ятино, Гуляй-городок; сіл Чигиринського району – Деменці, Зам’ятниця, Медведівка, Новоселиця, Суботів, Галаганівка, Стецівка та м. Чигирин.
Земельні ділянки в прибережній зоні Кременчуцького водосховища, які можуть бути підтоплені, розташовані в межах трьох великих масивів: у верхів’ї водосховища, на Вільшанському і Оболонському масивах, з частковими підтопленнями сіл Канівського району – Келеберда, Сушки, Прохорівка, Пекарі та земельних угідь сіл Золотоніського району Бубнова Слобода, Матвіївка, а також земельні угіддя по заплаві р. Рось с. Хрещатик, садиби с. Межиріч. У верхів’ї водосховища землі затоплюються чи підтоплюються як при проходженні повені, так і за рахунок попусків Канівської ГЕС. Хвиля попусків по Дніпру простежується до самих Черкас, а по Росі до с. Гута Межирічська.
Як повідомляє Черкаський обласний центр з гідрометеорології, зважаючи на переважно позитивний температурний фон у січні та на початку лютого 2015 року, поступового танення снігового покриву та послаблення і повного руйнування льодоставу, на Черкащині склалася сприятлива гідрометеорологічна ситуація для пропуску повені.
Весняне водопілля за максимальними рівнями і витратами води можна очікувати нижчим за середні багаторічні показники. Отже, досягнення небезпечних відміток підтоплення річковими водами за нормальних умов сніготанення не очікується. Проте Черкаське регіональне управління водних ресурсів вважає своїм обов’язком попередити мешканців районів, що в разі істотних опадів у вигляді снігу або дощу в лютому-березні, можливе посилення прогнозованих оцінок водопілля.
За даними диспетчерської служби, у першій декаді лютого по створу Кременчуцької ГЕС проходить 890 м3/с, по створу Канівської ГЕС - 800 м3/с. Вільний об’єм Кременчуцького водосховища (тобто об’єм води, який може вмістити водосховище) складає 4714 млн. м3/с. На Кременчуцькому водосховищі підтримуються рівні води 78,6 мБС, які затверджені на засіданні Міжвідомчої комісії при Держводагентстві України.
Попередження та вчасне реагування є невід’ємною частиною комплексних заходів, які повинні спільно здійснюватись не лише Черкаським регіональним управлінням водних ресурсів, але і установами, організаціями та цивільним населенням, яке проживає в зоні дії захисних споруд. Значна відповідальність покладається і на органи місцевого самоврядування для проведення роз’яснювальної роботи серед населення, недопущення забудови заплавних земель, тих, що знаходяться в зоні можливого підтоплення, а тому тільки комплексні дії і базові знання дадуть позитивний результат.