Проведено моніторинг переформування берегів Кременчуцького водосховища.

 

Протягом 2019 року Черкаським управлінням захисту масивів дніпровських водосховищ проводився моніторинг переформування берегів Кременчуцького водосховища.

Триває процес руйнування правого берега в районі очисних спору  м. Канева поблизу с. Пекарі Канівського району, на ділянці довжино 800 м. На деяких ділянках берега відстань від урізу води до зовнішнього контуру (підніжжя обвалування) території полів фільтрації значно менше 100-метрової зони, необхідної для дотримання водоохоронного режиму та санітарних норм навколо об’єкту. За результатами останнього обстеження берегової лінії, проведеного у жовтні минулого року, біля верхнього за течією краю ділянки полів фільтрації від берегової лінії до підніжжя валу залишилось 40 м. Будь-яке ослаблення або уповільнення процесу руйнування берега під впливом природних факторів неможливе. Розвиток таких ерозійних процесів сприятиме подальшому активному розмиву берегової лінії і становитиме загрозу технічній території очисних споруд. Зменшення відстані від урізу води до контуру території полів фільтрації (ширини прибережної захисної смуги) призведе до неприпустимих розмірів інфільтрації стічних вод до акваторії водосховища, а ймовірність руйнування зовнішнього контуру полів фільтрації слід розглядати як загрозу екологічної катастрофи. Продовжується руйнування берегової лінії в районі колишньої пристані «Тубільці» (Черкаський район). Як уже неодноразово відзначалось, з метою запобігання розмиву берега на цій ділянці в 1985 році було виконано берегоукріплення довжиною 800 м. у вигляді кам’яного накиду, яке потребувало щорічного досипання матеріалу з бутового каменю. В умовах інтенсивних руслових процесів берегоукріплення такого типу виявилось неефективним. На верхньому (за течією) краї берегозахисту внаслідок складних гідравлічних умов у споруді утворилась ерозійна виїмка у формі затоки довжиною близько 100 м і шириною до 40 м; по всій своїй протяжності кам’яний матеріал споруди зсувається під воду.                                                  

 На лівобережжі верхів’я водосховища середня величина розмиву ерозійних берегів протягом останнього року склала 0.5 м, найбільша – 0.7 м на ділянці нижче гирла  р. Оріхівки (Канівський район). Втрати земельних угідь на лівобережжі за цей період склали 0.29 га (ДЛФ).

Таким чином, загальна площа земельних угідь, втрачених за останній рік унаслiдок переформування берегів у верхів’ї Кременчуцького водосховища, склала 0.74 га.

В озерній частині водосховища на правобережжі середня величина переформування берегів абразійного типу за останній рік становила 0.7 м, найбільша – 3.7 м. неподалік с. Нагірне Світловодського району Кіровоградської області, а також – 3.1 м. неподалік с. Червона Слобода Черкаського району Черкаської області. Процеси руйнування триватимуть і надалі. А з кожним роком їх активність наростає, а це може призвести до непередбачуваних наслідків, тому необхідно вжити заходів щодо берегозахисту.

Втрати земельних угідь внаслідок руйнування берегів правобережжя озерної частини за 2019 рік склали 2.90 га., з них 2.59 га. – ДЛФ, 0.16 га. – багаторічні  насадження і 0.15 га. – пасовища.

На лівобережжі озерної частини водосховища середня величина переформування абразійних берегів за останній рік становила 0.5 м, найбільша – 5.7 м (поблизу с. Васьківка Полтавської області); втрати земель внаслідок переформування берегів  за останній рік склали 1.72 га (Полтавська область), з них 0.03 га – присадибні землі                      і 1.69 га – ДЛФ. Загальна площа земель, втрачених за останній рік унаслiдок переформування берегів Кременчуцького водосховища, склала 5.36 га, за період експлуатації водосховища – 2092 га.

 Все вище означене свідчить про необхідність впровадження термінових берегозахисних заходів відповідно до Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро на період до 2021 року» першочерговими завданнями цієї Програми у напрямку захисту сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод є будівництво, реконструкція та капітальний ремонт гідротехнічних споруд, захисних протипаводкових дамб, берегоукріплювальних споруд, розчищення та регулювання русел річок і водойм.. Наразі ця проблема розглядається в Черкаській обласній державній адміністрації. Так 25.07.2019 р. тут відбулася нарада щодо поліпшення стану водних об’єктів області, відповідно до рішень якої робоча група за участю представників ОДА, інших обласних структур, а також Черкаського УЗМДВ, здійснила обстеження ділянки берегової лінії водосховища в районі очисних споруд м. Канева поблизу с. Пекарі Канівського району для визначення інтенсивності процесів  розмиву берега. 

За інформацією,  складеною за результатами рекогностувального              обстеження, проведеного співробітниками відділу водних відносин, техногенно – екологічної безпеки та басейнової взаємодії Черкаського УЗМДВ пр

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить