Водогосподарська обстановка захисних масивів Кременчуцького водосховища

Щороку з приходом весни піднімається і рівень води у водоймах Черкащини, що спричиняє підтоплення та затоплення значної площі землі. Нещодавно це добре відчули жителі Дахнівки, в яких почало підтоплювати погреби. Основне завдання по підтриманню сприятливого гідрологічного режиму на прилеглих до водосховища територіях, покладається на насосні станції, які здійснюють перекачку дренажних, повеневих вод і води річкового стоку. Проте цьогорічного фінансування на їх утримання значно менше від потреб.

 

 

Пропуск повені і паводків є найбільш відповідальним періодом у роботі комплексів гідротехнічних споруд, які експлуатує Черкаське регіональне управління водних ресурсів. Адже з початком танення снігів підіймається і рівень води в водоймах та на захисних масивах. Така ситуація тягне за собою матеріальні збитки як для населення, так і для держави в цілому, оскільки можливе руйнування або ушкодження будівель та споруд, автошляхів та залізниць, руйнування комунікацій та меліоративних систем, загибель свійських тварин, знищення врожаю сільськогосподарських культур, вимирання родючого шару ґрунту, погіршення якості питної води.

 

Наразі в управлінні працює 9 насосних станцій, які захищають від затоплень та підтоплень 56 населених пунктів в Золотоніському, Чорнобаївському, Черкаському, Чигиринському, Смілянському районах Черкаської області, а також Глобинському та Кременчуцькому районах Полтавської області та Світловодському районі Кіровоградської області. Захист здійснюється на шести захисних масивах гідротехнічних споруд. Проте обладнання використовується ще радянських часів. Воно відпрацювало більше 50 років і потребує постійних ремонтних робіт. Фінансування на це відсутнє. Повінь – це додаткове навантаження на гідротехнічні споруди, які працюють вже більш, ніж півстоліття.

 

– Я працюю в управлінні вже 25 років, проте такого недофінансування цієї важливої галузі я ще не пам’ятаю, – говорить провідний інженер з охорони праці Анатолій Дурицький. – Робота по перекачуванню води має виконуватись щоденно і злагоджено без права на помилку, оскільки припинення роботи будь-якої насосної станції навіть на добу, призведе до збоїв у функціонуванні загальнодержавних об’єктів, промисловості, життєдіяльності населення, яке проживає на прилягаючих землях. Хочеться подякувати працівникам водогосподарського комплексу, які в час недостатнього фінансування усвідомлено безаварійно експлуатують обладнання, яке вислужило вже близько трьох термінів експлуатації. Ці люди несуть цілодобове чергування, тим самим, зберігаючи наш спокій і матеріальні надбання.

 

Варто також зауважити, що безаварійний пропуск повені і паводків можливий лише у випадку оперативного реагування всіх учасників водогосподарського комплексу, а саме: водогосподарських організацій, які здійснюють експлуатацію комплексів захисних гідротехнічних споруд, встановлюють відповідні режими водорегулюючих ємностей (водосховищ, ставків), гідрометслужби, органів МНС, виконавчої влади, а також місцевого самоврядування і їх  злагодженої роботи в цьому напрямі.

 

Щодо гідрології Кременчуцького водосховища, то ГЕС зараз працює в режимі наповнення. До 1 травня рівень води у водосховищі має бути в межах 80,60-80,70 м БС. Добове регулювання стоку обмежується за умовами нересту риби середньодобовим коливанням рівня води у нижньому б’єфі ГЕС (біля греблі), не більше, ніж 1,5 м у період з 1 квітня по 9 червня.

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить