Всесвітній день водних ресурсів

Світова спільнота 22 березня 2016 року відзначає Всесвітній день води. Цьогорічна тематика проходить під гаслом “Вода та робота”, що фокусується на тому, як достатня кількість і якість води може змінити життя, умови праці і навіть трансформувати суспільство і економіку.Цей день святкується з 1993р. у відповідності до рекомендації конференції ООН.

З метою підвищення екологічної свідомості, інформування населення Черкаське регіональне управління водних ресурсів ініціювало проведення лекцій, презентацій, круглих столів з громадськістю.

 На сьогодні Дніпро забезпечує водою не тільки споживачів, розташованих у його басейні, а в цілому дві третини території і стільки ж населення України. На даний момент Дніпро забезпечує водою 30 млн. людей – це більше ніж 60% населення України, з нього зрошується 1,5 млн. кв. км засушливих земель, виробляється майже 10 млрд. кВт год. електроенергії. На сучасному рівні господарський комплекс басейну Дніпра в межах України використовує біля 10 млрд. м3 води.

Основними споживачами води є сільське й комунальне господарство та промисловість. У сільському господарстві воду використовують для поливу рослин, напування й приготування корму для свійських тварин, у комунальному господарстві — для пиття та приготування їжі для людей, для задоволення їхніх санітарно-гігієнічних потреб, як теплоносій тощо. У промисловості воду використовують як сировину, реагент та розчинник для проведення різних технологічних процесів, а також для промивання сировини й продуктів тощо.

Усі галузі господарства за відношенням до водних ресурсів поділяють на користувачів і споживачів.

Користувачі використовують воду як середо­вище або джерело енергії і не забирають її з джерел (водний транспорт, рибальство, туризм, спорт, гідроелектростанції тощо).

Споживачі забирають воду з джерел і використовують її за призначенням (пиття, приготування їжі, вирощування сільськогосподарської продукції, здійснення технологічних процесів на виробництві, обігрівання приміщень тощо).

У багатьох випадках вода після використання частково або повністю повертається до джерел, але зі зміненою якістю.

Водозабезпеченість місцевими водними ресурсами по окремих областях України відрізняється майже в 60 разів: від 0,14 км3 у Херсонській області до 7,92 км3 у Закарпатській області або відповідно 110 і 6580 м3/рік на одного мешканця.

Забезпечення екологічної рівноваги та повне задоволення потреб насе­лення і суспільного господарства водою можливі при поліпшенні якості води та водного режиму річок, раціональному використанні води підприєм­ствами всіх галузей суспільного господарства та відтворенні водних ре­сурсів.

Усі промислові й сільськогосподарські підприємства зобов'язані:

 - про­водити заходи щодо економного використання водних ресурсів;

 - засто­совувати сучасні ефективні й досконалі технічні засоби і технології, щоб запобігти великим втратам і забрудненню води;

- контролювати якість і кількість скинутих у водні об'єкти промислових стоків тощо.

Економічна криза негативно вплинула на кількість та на якість робочих місць. Сьогодні у світі  190 млн. безробітних, а більш ніж 500 млн. осіб будуть  вимушені шукати роботу протягом наступних 10 років. Для збалансованого розвитку  суспільства необхідна виважена соціально-економічна політика, націлена на створення мільйонів робочих місць.

Не менш важливо, щоб економічне зростання не погіршувало стану навколишнього середовища. «Зелені» робочі місця в сільському господарстві, промисловості, сферах послуг і управління сприятимуть як збереженню, так і відновленню навколишнього середовища.

            «Зелені» робочі місця передбачають економічну діяльність, що сприяє захисту  і відновленню екосистем та біорозмаїття, зниженню споживання енергії, позбавлення економік від вуглецевої залежності і зведення до мінімуму обсягів всіх видів відходів і забруднення навколишнього середовища.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить