Режим роботи Кременчуцького водосховища у 2020 році


 

Згідно з Положенням про управління, зона діяльності обмежується акваторією Кременчуцького водосховища із захисними гідротехнічними спорудами, розташованими в межах Черкаської, Кіровоградської та Полтавської областей. Режим експлуатації водосховищ дніпровського каскаду визначається Між-відомчою комісією при Держводагентстві України, виходячи з прогнозу водності повені. З метою оперативного реагування на можливі кризові ситуації та спостереження за режимом роботи водних об’єктів в управлінні створена аналітично-диспетчерська служба стеження за водними об‘єктами. Спостереження за рівнями води на Кременчуцькому водосховищі та в підвідних каналах і аванкамерах 9-ти насосних станціях, а також за даними диспетчерів Кременчуцької і Канівської ГЕС. У 2020 році рівневий режим Кременчуцького водосховища в основному був витриманий відповідно до Протоколу засідання міжвідомчої комісії Держводагентства України по встановленню режимів роботи дніпровських водосховищ Режим експлуатації водосховищ дніпровського каскаду визначається Між-відомчою комісією при Держводагентстві України, виходячи з прогнозу водності повені. У 2020 переважну більшість часу рівень води у Кременчуцькому водосховищі відповідав відміткам Протоколу засідання міжвідомчої комісії Держводагентства України по встановленню режимів роботи дніпровських водосховищ. З метою швидкого реагування на можливі кризові ситуації в регіональному управлінні з 1996 року діє служба стеження за водними об’єктами, що знаходяться в його віданні. Для спостережень за рівнями Кременчуцького водосховища на насосних станціях встановлені водомірні рейки. Протягом січня відбувалося економне поступове спрацювання вільного об’єму, середній рівень води в районі в/п Світловодськ становив 78.83 м і практично відповідав минулорічному. В минулому році у зв’язку з вкрай несприятливою гідрометеорологічною ситуацією для формування весняного водопілля, що склалася в басейнах річок упродовж осінньо-зимового періоду 2019 – 2020 років, з початку лютого згідно розпорядження Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи дніпровських водосховищ з абсолютної відмітки 78.82 м (в озерній частині водойми) розпочалось поступове наповнення водосховища, яке тривало до кінця травня і в цілому відповідало протокольним відміткам. Слід відмітити, що в цьому році низька весняна водність р. Дніпро та його приток ускладнила процес наповнення Дніпровського каскаду до проектних позначок, були обмеження скидів води через греблі ГЕС.

 

У червні та липні ГЕС працювала на притокових витратах. У червні завдяки циклонічній діяльності, яка забезпечувала випадіння зливових дощів різної інтенсивності від невеликих до значних, гідрологічна ситуація на водних об’єктах порівняно з травнем покращилася. Водність річок поступово підвищувалася, хоча і залишилася нижчою від норми червня. Такі обставини певною мірою пом’якшили гідрологічні умови по боковому припливу води до Кременчуцького водосховища і рівень води у водоймі до середини липня продовжував поступово зростати: якщо на початку червня абсолютні позначки становили 80.70 м, то на 14 липня – 80.98 м (максимальна відмітка). Таким чином, у 2020 році рівень води у водоймі не досяг абсолютної відмітки НПР (81.00 м). З серпня розпочалось поступове спрацювання Кременчуцького водосховища. Слід зазначити, що через загальну недостатню кількість опадів на притоках Середнього Дніпра відбувалось поступове зменшення водності, що негативно вплинуло на об’єми бічного припливу води до каскаду дніпровських водосховищ взагалі, які у липні (в порівнянні з червнем) зменшились на 35 – 58 %. Так приток води до Кременчуцького водосховища становив 46.6 млн.м3, що склало лише 39 % липневої норми, у серпні – 33 % від норми, не покращилась ситуація і у вересні – об’єм бічного припливу води становив 18.1 млн.м3, що складає 19 % вересневої норми; у жовтні – 21 % від норми; у листопаді – 22 % від норми. Поступове зниження рівня води у водоймі, що розпочалося з позначки 80.98 м (14 липня) тривало до кінця року, і на 29 грудня абсолютна відмітка рівня води в озерній частині Кременчуцького водосховища склала 78.82 м. Таким чином, протягом 2020 року рівні води у Кременчуцькому водосховищі змінювались в озерній частині у межах: 78.76 м (січень) – 80.98 м (липень) проти 78.60 м (лютий) – 81.00 м (червень) у 2019 році, перебуваючи більшу частину часу на більш високих абсолютних відмітках. Лише у травні – червні середній рівень води був на 0.24 – 0.14 м нижче минулорічного. Переважну більшість часу рівень води у Кременчуцькому водосховищі відповідав протокольним відміткам. Середній рівень води у верхів’ї водосховища в районі Вільшанської НС більшу частину часу був також вищим за минулорічний, окрім травня і червня і знаходився на середньомісячних відмітках 78.92 м (січень) – 80.93 м (липень). Максимум рівня – 81.07 м відмічався 11-го липня. У 2019 році він зафіксований на відмітці 81.27 м 21-го травня.

 

Рівні води за даними водпосту у нижньому б’єфі Канівської ГЕС протягом року коливались в межах позначок 78.75 (початок першої декади січня) – 81.26 м (перша декада липня). Середній рівень протягом поточного року становив 80.09 м проти 79.98 м у 2019 році.Протягом року рівні води у підвідних каналах на захисних масивах Кременчуцького водосховища не завжди відповідали встановленим Протоколами засідань міжвідомчих комісій з питань погодження допустимих рівнів в придамбових водоймах насосних станцій, що захищають від підтоплення землі та населені пункти Черкаської та Полтавської областей в зоні впливу Кременчуцького водосховища. На Вільшанській насосній станції в підвідному каналі середній рівень води у січні був на 0.23 м, у лютому – на 0.06, у грудні – на 0.02 м нижче передбаченого «Протоколом...», оскільки протягом всього звітного періоду вода з р. Вільшанки самопливом потрапляла у Кременчуцьке водосховище через водоскид, обладнаний отвором у щиті («щит-хлопавка»), що пропускає воду лише у напрямку р. Вільшанка – Кременчуцьке водосховище.  На Будище-Свидівській насосній станції № 1 середньомісячний рівень води в придамбовому каналі у січні був на 0.40 м, у лютому - на 0.22 м нижче зазначеного «Протоколом…», оскільки випуск води протягом цих місяців здійснювався через відкритий водоскид (щит). На Тясминському масиві з червня по вересень в підвідному каналі середньомісячні рівні води підтримувались в районі позначки 72.30 м, на звернення Чигиринської районної державної адміністрації Черкаської області для підтримання в підтопленому стані торф’яних полів в населених пунктах району, щоб запобігти їхньому займанню (лист № 166/01-01-18 від 27.03.2020). Також слід зазначити, що на території м. Черкаси, де 13.10.2020 року в результаті розгерметизація резервуара ємністю 5 тис. м3 з карбамідно-аміачною сумішшю КАС-32 витекло близько 100 тон речовини, що потрапила у грунтові води, які через дренажно-осушувальну мережу поступили до акумулюючого басейну Черкаської насосної станції. З того часу, щоб запобігти забрудненню річки Дніпро, перекачка води з басейну у Кременчуцьке водосховище була припинена