Інформація про водогосподарську обстановку за тиждень (період з 27 листопада по 03 грудня 2019 року)

1. Узагальнена гідрометеорологічна обстановка по басейнах і суббасейнах річок

 

На початку звітного тижня на прилеглі до Кременчуцького водосховища території почало поширюватись тепло атлантичного походження, температурний фон підвищився і становив 0-3° морозу. 29-30 листопада погоду формували «хвилясті» атмосферні фронти, які пов’язані із Балтійським циклоном і рухалися із Західної Європи у східному напрямку. Вони принесли на спостережні території тепло та дощі. Температурний фон підвищився до 3.4 – 5.10 С (кліматична норма 0.4 – 1.10 С), вдень стовпчики термометрів сягали відміток 5.7 – 9.60 С.

З 01 грудня з посиленими північними вітрами на вище згадані території розпочалося надходження прохолодного повітря, температурний фон знизився до 0 – (-1.4)0 С, що практично відповідає кліматичній нормі, в ніч з 02 на 03 грудня повсюдно випав перший сніг.

Середня температура повітря за звітний тиждень становила 0.7 – 2.20 С, що на 3-4.50 С вище за попередній звітний тиждень.

 

На річках – притоках Кременчуцького водосховища, спостерігається режим низької зимової межені. У створах більшості гідропостів відмічається стояння рівнів води. Водність більшості річок залишається низькою та дуже низькою. На р. Рось (ГП Корсунь-Шевченківський) спостерігається маловоддя.

На р. Золотоношка в нижньому б’єфі Золотоніської НС коливання рівнів води відбувалося в межах позначок 77.45 – 77.47 м; в нижній течії річки Тясмин (в межах нижнього б’єфу Тясминської НС) рівень води до кінця листопада підтримувався на відмітці 72.30 м на звернення регіонального офісу водних ресурсів у Черкаській області для запобігання загорання торфу в заплаві р. Тясмин на території Чигиринського району (лист № 1747/01-11-13-19 від 01.11.2019), станом на 03 грудня знизився до протокольних норм і становив 72.08 м; на р. Вільшанка рівні води в нижньому б’єфі Вільшанської НС протягом тижня коливалися у межах 79.13 - 79.32 м. Протягом звітного періоду вода з р. Вільшанки самопливом потрапляє у Кременчуцьке водосховище через водоскид, обладнаний отвором у щиті («щит-хлопавка»), що пропускає воду лише у напрямку р. Вільшанка – Кременчуцьке водосховище.

 

По бічному припливу води до Кременчуцького водосховища утримується маловоддя – об’єм припливу за листопад становив 22,6 млн. м3 (17% місячної норми).

За звітний тиждень середній рівень води в озерній частині Кременчуцького водосховища підвищився на 0.08 м до протокольних рамок. Станом на 03 грудня на 800 рівень води становив: у пригреблевій зоні (Кременчуцька ГЕС) – 79.16 м, в районі с. Святилівка Полтавської області (Оболонська НС № 1) – 79.05 м. У верховій частині водосховищабіля Вільшанської насосної станції – 79.07 м;в нижньому б’єфі Канівської ГЕС – 79.02 м.

 

2. Гідрогеологічна обстановка на захисних масивах.

 

На прилеглих до Кременчуцького водосховища територіях рівнів грунтових продовжують перебувати на низьких абсолютних відмітках. Гідрогеологічний стан на захисних масивах - задовільний.

На промисловій території м. Черкаси протягом останнього осіннього місяця рівні грунтових вод підвищились в середньому на 0.08 м і на 25 листопада їх абсолютні позначки становили 79.16 – 83.24 м. Площі підтоплених земель склали 70 га.

У м. Світловодськ протягом місяця рівні грунтових вод підвищились в середньому на 0.07 м і на 25 листопада їх абсолютні позначки становили 64.73 – 68.97 м. Площі підтоплених земель склали 227 га.

На території Оболонського захищеного масиву в районі с. Святилівка на кінець листопада в зоні впливу водосховища, середньомісячний рівень якого знизився на 0.16 м порівняно з попереднім місяцем, рівні ґрунтових вод в середньому залягали на 0.10 м нижче, ніж у жовтні. На решті території середня величина зниження склала 0.05 м. Площа підтоплених земель становить 740 га Рівні води у всіх підвідних каналах на захисних масивах узбережжя Кременчуцького водосховища, крім Тясминської насосної станції у листопаді та Будище-Свидівської станції № 1, відповідали встановленим Протоколами засідання міжвідомчих комісій з питань погодження допустимих рівнів в придамбових водоймах насосних станцій, що захищають від підтоплення землі та населені пункти Черкаської та Полтавської областей в зоні впливу Кременчуцького водосховища. На Будище-Свидівській насосній станції № 1 з 20 листопада відкритий щит.